20 Απριλίου 2024 / 3:06 μμ

Οι χαμένες βολές και ο Ράις έκαψαν τον Ολυμπιακό

από fimotro

Πολύ ωραίο ντέρμπι που το κέρδισε την παράταση ο ΠΑΟ με 99-93

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό στην παράταση με σκορ 99-93 σε ένα ματς που ο Ταϊρίς Ράις έδωσε μοναδική παράσταση σημειώνοντας 41 πόντους! Μπορούσε να φύγει νικητής ο Ολυμπιακός αλλά κάποιες λάθος αποφάσεις των παικτών του έδωσαν στους πράσινους την ευκαιρία να αποφύγουν την ήττα.

Ο Ολυμπιακός προηγούταν με 86-84 3.03” πριν το τέλος όμως οι παίκτες του Κεμζούρα άφησαν τον Παπαγιάνη να σκοράρει και να ισοφαρίσει. Στα τρία δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Μπάλντγουιν δεν είχε καθαρό μυαλό κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να νικήσει.

Ο αγώνας:

Με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ ξεκίνησε ο αγώνας στο ΟΑΚΑ ανάμεσα στους «αιώνιους» του ελληνικού αθλητισμού. Το ματς στο πρώτο του δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι βρίσκοντας πόντους κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό. Για τον Ολυμπιακό μέχρι το 5ο λεπτό ο Σπανούλης ήταν κινητήριος δύναμη, ενώ το ίδιο χρονικό διάστημα όλες οι επιθέσεις των γηπεδούχων περνούσαν από τα χέρια του Καλάθη. Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στο τάιμ άουτ με το σκορ στο 18-17 στο δεκάλεπτο. Σε αυτό το διάστημα ο Πιτίνο είχε προβληματιστεί καθώς ο Παπαπέτρου που ήταν από τους καλύτερους των «πρασίνων» είχε ήδη χρεωθεί με δύο φάουλ.

Πήρε μπροστά ο Ράις

«Καυτός» μπήκε στη δεύτερη περίοδο ο Τάιρις Ράις. Ο Αμερικάνος γκαρντ σημείωσε δέκα πόντους σε τέσσερα λεπτά δίνοντας στον παναθηναϊκό προβάδισμα επτά πόντων (30-23) 7.22’’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους μόνο από ένα τρίποντο και φάουλ του Πολ. Ο Σπανούλης έριξε τη διαφορά στους πέντε όμως ο Ράις με τρίποντο έδειξε ότι ήταν σε καλή μέρα και έκανε το 33-25. Ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και έχοντας τον Ράις σε τόσο καλή μέρα έδινε αυτός τον ρυθμό που ήθελε στον αγώνα. Ο Ράις μάλιστα με ένα «τρελό» τρίποντο διαμόρφωσε το 46-39 του ημιχρόνου, στο οποίο ο ίδιος είχε ήδη σημειώσει 18 πόντους.

Το «γύρισαν» οι Αμερικάνοι

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έκανε και πάλι καλύτερη εκκίνηση και μάλιστα κατάφερε για πρώτη φορά στον αγώνα να φτάσει τη διαφορά σε διψήφια διαφορά (54-41). Ο Ολυμπιακός έγινε πιο σκληρός στην άμυνά του και με τις συνεργασίες των Σπανούλη και Παπανικολάου με τον Μιλουτίνοφ «ροκάνιζε» τη διαφορά θέλοντας να μην αφήσει τους γηπεδούχους να ανοίξουν πολύ το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός είχε σε όλο αυτό το διάστημα ένα εξωφρενικό στατιστικό αφού στα πρώτα 28 λεπτά παιχνιδιού δεν είχε ούτε ένα λάθος, την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρία. Ο Παναθηναϊκός συντηρούσε τη διαφορά του στους 11 πόντους, όμως με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ριντ, ένα τρίποντο του Πολ κι ένα καλάθι του Ρούμπτι το σκορ πήγε στο 61-56 1.41’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τελικά η Τρίτη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +2 (63-61), με τον Κεμζούρα να έχει ευτυχήσει να βλέπει τους Αμερικάνους της ομάδας να αποδίδουν εξαιρετικά αφού όταν στο παρκέ ήταν οι Τσέρι, Μπάλντγουιν, Πολ, Βεζένκοφ και Ριντ οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι από τους γηπεδούχους.

Καταιγισμός…

Ένα τρίποντο του Πολ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 64-63 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Ο Ράις απάντησε πίσω από τα 6.75 και μάλιστα δύο φορές με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει ξανά στο +5 (69-64). Ο Μπάλνγουιν μείωσε στους τρεις και στη συνέχεια ο Πολ από τη γραμμή των βολών στους δύο (69-67). Ο Ράις και πάλι σκόραρε αρχικά για το 71-67 και έπειτα για το 74-67. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με πόντους των Σπανούλη και Πολ πήρε προβάδισμα (76-78) ενώ όταν ο Ράις ισοφάρισε ο Πολ πάλι έξω από τα 6.75 έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους «ερυθρόλευκους». Ο Ράις απάντησε ξανά με τρίποντο ενώ στη συνέχεια ο τσέρι «πυροβόλησε» κι αυτός για το 81-84. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με ένα καλάθι και .2 βολές του Καλάθη, ο Βεζένκοφ με 1/2 βολές έδωσε στους φιλοξενούμενους ξανά το προβάδισμα, ενώ ο Πολ με 1/2 βολές πήγε ξανά τη διαφορά στους δύο 1.03” πριν το τέλος. Το ματς είχε γίνει πραγματικό θρίλερ με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει με καλάθι του Παπαγιάννη στο 3.03” πριν το τέλος (86-86) και τον Μπάλντγουιν να κάνει αιρμπολ στην επίθεση του Ολυμπιακού.

Στην παράταση το θρίλερ συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο μέχρι που κάποια μικρά λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού έδωσε στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να πάρει διαφορά πέντε πόντων (96-91) 1.43” πριν το τέλος της παράτασης. Tελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη κυρίως επειδή ο Ολυμπιακός έκανε σημαντικά λάθη σε καίρια σημεία και κάπως έτσι χάθηκε μια ευκαιρία να φύγουν οι «ερυθρόλευκοι» από το ΟΑΚΑ με ένα διπλό που θα έκλεινε πολλά στόματα.

Πηγή: fosonline.gr