19 Απριλίου 2024 / 2:56 μμ

Ρεάλ: H πιο βαριά φανέλα σε όλη την Ευρώπη…

Η Ρεάλ Μαδρίτης αποδείχθηκε μία κλάση πάνω από την Γιουβέντους και με τον Ρονάλντο να βάζει δύο γκολ τη συνέτριψε 4-1 στο Κάρντιφ και χάραξε το όνομά της για 12η φορά στο τρόπαιο του Champions League. Πέρασαν 24 χρόνια. Φαινόταν ότι δεν θα συμβεί ποτέ. Αν όμως συνέβαινε, θα ήταν με τον Ζινεντίν Ζιντάν στον πάγκο και τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην επίθεση. Ετσι κι έγινε. Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε ότι βρίσκεται σε άλλο επίπεδο από την Γιουβέντους και με τον CR να σκοράρει δύο φορές, έγινε η πρώτη ομάδα που κρατά τον τίτλο της στο Champions League. Η Γιουβέντους στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο μέρος όταν και ισοφάρισε αλλά στο δεύτερο μέρος υπέστη αρνητικό makeover και υπέκυψε στους Merengues που έδειξαν απίστευτη φυσική κατάσταση μέχρι το τελευταίο λεπτό. Η Ρεάλ φόρεσε το στέμμα για 12 φορά στην ιστορία, ενώ οι Bianconeri πήγαν το αρνητικό τους ρεκόρ στις μόλις 2 κατακτήσεις σε 9 τελικούς στην κορυφαία διοργάνωση, δεχόμενη 4 γκολ ενώ στα 12 προηγούμενα ματς, είχε δεχθεί 3. Πρώτος παίκτης με γκολ σε τρεις τελικούς ο Ρονάλντο, που με τα δύο γκολ έγινε ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης για 6η φορά, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ.

Ο Μαξ Αλέγκρι επέλεξε το 3-5-2 και είδε την Γιουβέντους να μπαίνει καλύτερα στο πρώτο κομμάτι του τελικού. Στο 3′ ύστερα από σέντρα του Μάντζουκιτς η κεφαλιά του Ιγουαΐν πήγε στα χέρια του Νάβας, ο οποίος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε στο επόμενο λεπτό το μακρινό σουτ του Pipita. Στο 7′ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα και ήταν για την Μεγάλη Κυρία όταν ο Μίραλεμ Πιάνιτς έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή και ο Νάβας έκανε εξαιρετική επέμβαση. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν ήταν στο δικό της μισό, ένιωσε καλύτερα και πήρε μέτρα φτάνοντας την κατοχή στο 39%-61% και στην πρώτη φάση που βρήκε δείγμα χώρου, άνοιξε το σκορ. Ο Μπενζεμά από αριστερά συνέκλινε και βρήκε τον Ρονάλντο, ο Πορτογάλος αξιοποίησε το δυναμικό overlap του Καρβαχάλ και ο Ισπανός του έκοψε ξανά την μπάλα. Ο CR7 όπλισε οριακά μέσα από την περιοχή και αφού η μπάλα βρήκε και στον Μπαρτσάλι πήγε στα δίχτυα. Ο Κριστιάνο έγινε ο άνθρωπος που σκοράρει σε τρεις τελικούς Κυπέλλου Πρωταθλητριών (0-1).