19 Μαρτίου 2024 / 1:50 μμ

Europa League: Στο Final 8 Ίντερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

H Ίντερ νίκησε 2-0 σε μονό παιχνίδι τη Χετάφε με Λουκακού και Έρικσεν και προκρίθηκε στο Final 8 του Europa League. Αστόχησε σε πέναλτι ο Μολίνα. Αγγαρεία και 2-1 με ανατροπή τη ΛΑΣΚ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με Κοπεγχάγη στα προημιτελικά. (VIDEOS)
ShareTweet
Το ένα από τα δυο μονά παιχνίδια των 16 του Europa League – το άλλο είναι το Σεβίλλη – Ρόμα καθώς τα πρώτα ματς δεν διεξήχθησαν λόγω κορονοϊού – έγινε το βράδυ της Τετάρτης (5/8) στη Βέλτινς Αρένα του Γκελσενκίρχεν.

Η Ίντερ αναμετρήθηκε με τη Χετάφε και έβαλε τέλος στα όνειρα μιας εκ των εκπλήξεων της διοργάνωσης. Οι νερατζούρι άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό. Ο Μπαστόνι έβγαλε τη μεγάλη μπαλιά, ο Ρομελού Λουκακού εκτόπισε τον Ετσέιτα και νίκησε τον Σορία.

Οι Μαδριλένοι άρχισαν να πιέζουν, έχασε ευκαιρίες. Τη σπουδαιότερη όλων τη σπατάλησε ο Μολίνα, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι (σε χέρι του Γκοδίν) στο 75ο λεπτό. Κι αφού η ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, εκείνη του Μιλάνο καθάρισε το ματς. Ο Κρίστιαν Έρικσεν σκόραρε δύο λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΙΝΤΕΡ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Ντ’ Αμπρόζιο (84′ Μπιράγκι), Γκοδίν, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Γιανγκ, Μπαρέλα, Γκαλιαρντίνι, Μπρόζοβιτς (70′ Έρικσεν), Λουκακού, Μαρτίνες (70′ Σάντσες).

ΧΕΤΑΦΕ (Χοσέ Μπορδαλάς): Σορία, Σουάρες, Ντακονάμ, Ετσέιτα, Ολιβέρα (88′ Πορτίγιο), Μακσίμοβιτς (56′ Άνχελ), Τιμόρ, Νιόμ (69′ Τζέισον), Αραμπάρι (89′ Ντούρο), Κουκουρέγια, Μάτα (69′ Μολίνα).

Το βράδυ της Τετάρτης έγινε γνωστό και το πρώτο ζευγάρι των προημιτελικών του Final 8. Η Κοπεγχάγη, η οποία νωρίτερα νίκησε 3-0 την Μπασακσεχίρ και την απέκλεισε, θα αναμετρηθεί με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Έτσι κι αλλιώς για τη δεύτερη το εισιτήριο ήταν τυπική διαδικασία, καθώς πρακτικά το είχε εξασφαλίσει από το πρώτο ματς στο οποίο είχε πανηγυρίσει τη νίκη με 5-0. Οι Αυστριακοί άνοιξαν το σκορ με τον Βίζινγκερ στο 55ο λεπτό, αλλά η ισορροπία στο σκορ αποκαταστάθηκε μετά από δύο λεπτά (57′). Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε τη νίκη στην αγγαρεία με τον Μαρσιάλ στο 88ο λεπτό.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Όλε-Γκούναρ Σόλσκερ): Ρομέρο, Φόσου-Μένσα (84′ Μένγκι), Μπεγί, Μαγκουάιρ, Ουίλιαμς (72′ Τσονγκ), Φρεντ (64′ Περέιρα), Μάτα, ΜακΤόμινι, Λίνγκαρντ (64′ Πογκμπά), Τζέιμς (84′ Μαρσιάλ), Ιγκάλο.

ΛΑΣΚ ΛΙΝΤΣ (Ντόμινικ Τάλαμερ): Σλάγκερ, Βίζινγκερ (73′ Σάμπιτσερ), Τράουνερ, Αντράντε (80′ Φιλίποβιτς), Ρανφτλ, Χόλαντ, Μίκορλ, Ρένερ, Φρίζερ, Ράγκουτς, Μπάλιτς (66′ Ράιτερ).

ΟΙ ΡΕΒΑΝΣ ΤΩΝ 16:
Τετάρτη 5 Αυγούστου

Κοπεγχάγη – Μπασακσεχίρ 3-0 [0-1] (4′, 52′ πεν. Βιντ, 62′ Φαλκ)

Σαχτάρ – Βόλφσμπουργκ 3-0 [2-1] (89′, 90+3′ Ζούνιορ Μοράες, 90+1′ Σόλομον)

Ίντερ – Χετάφε 2-0 (33′ Λουκακού, 83′ Έρικσεν) [μονός αγώνας]

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – ΛΑΣΚ Λιντς 2-1 (57′ Λίνγκαρντ, 88′ Μαρσιάλ / 55′ Βίσινγκερ) [5-0]