25 Απριλίου 2024

Europa League: Σπουδαία Ρεν «καθάρισε» την Άρσεναλ – Τριάρες Νάπολι και Τσέλσι

Με εκπλήξεις ξεκίνησε η φάση των «16» του Europa League, καθώς από τα 5 πρώτα ματς που έγιναν, τα 4 φαβορί δεν κατάφεραν να επιβεβαιώσουν την ανωτερότητά τους.

Η πιο μεγάλη έκπληξη έγινε στο «Ροαζόν Παρκ», όπου η Ρεν αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα, κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να νικήσει την Άρσεναλ με 3-1.

Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση ήταν η αποβολή του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στο 41ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα (είδε την πρώτη στο 34΄). Οι Γάλλοι, στο αμέσως επόμενο λεπτό ισοφάρισαν, «πήραν τα πάνω τους» και με «σύμμαχο» την τύχη κατάφεραν να φτάσουν στην ολική ανατροπή με το αυτογκόλ του Κοσιελνί και δύο λεπτά πριν το 90΄ να πάρουν σκορ που τους δίνει σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους προημιτελικούς.

Ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, η Σεβίλη, αν και μπήκε στο ματς με γκολ… από τα αποδυτήρια, δεν κατάφερε να νικήσει στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» την Σλάβια Πράγας (2-2). «Όλα τα λεφτά» στην αναμέτρηση ήταν το γκολ της ισοφάρισης των Τσέχων, με την μπάλα να βρίσκει κατά λάθος στον Κραλ να καταλήγει στα δίχτυα και τον σκόρερ να μην έχει καταλάβει απολύτως τίποτα!

Η Βιγιαρεάλ μετά την Σπόρτινγκ Λισαβόνας, ουσιαστικά «καθάρισε» και την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, με το 3-1 στην Ρωσία, ενώ η Ντιναμό Ζάγκρεμπ πήρε προβάδισμα με το 1-0 επί της Μπενφίκα. Βασικός με τους «αετούς» ήταν ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος, ενώ ο Ανδρέας Σάμαρης έμεινε στον πάγκο.

Τέλος, Αϊντραχτ Φρανφούρτης και Ίντερ, άφησαν «ανοιχτούς λογαριασμούς» μετά το 0-0 επί γερμανικού εδάφους.

«Καθάρισαν» Νάπολι και Τσέλσι

Σε αντίθεση με το «κυρίως μενού» των πρώτων αναμετρήσεων της φάσης των «16» του Europa League», στα υπόλοιπα τρία ματς όχι μόνο δεν υπήρξαν εκπλήξεις, αλλά τα δύο φαβορί έδωσαν διαδικαστικό χαρακτήρα στις ρεβάνς, ενώ προβάδισμα απόκτησε και η Βαλένθια με το 2-1 επί της Κράσνονταρ. Το γκολ που πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο Κλάεσον ήταν μόλις το δεύτερο της ρωσικής ομάδας σε όλες τις ευρωπαϊκές επισκέψεις που έχει κάνει στην Ισπανία!

Η Νάπολι θα πάει χωρίς άγχος στην Αυστρία την προσεχή Πέμπτη (14/03), καθώς μετά το 3-0 στο «Σάν Πάολο» επί της Σάλτσμπουργκ, βρίσκεται σχεδόν και με τα δύο πόδια στους «8» της διοργάνωσης, ενώ το ίδιο ισχύει και για την Τσέλσι, που επικράτησε με το ίδιο σκορ (3-0) της Ντιναμό Κιέβου, στο «Στάμφορντ Μπριτζ».