19 Μαρτίου 2024 / 7:24 πμ

Europa League: Οδυνηροί αποκλεισμοί για Άρη και ΟΦΗ

Το 29ο εντός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι του Άρη ήταν και το μοιραίο. Η πρωτάρα Κόλος Κοβαλίβκα επικράτησε 2-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», υποχρέωσε τους «κίτρινους» στην πρώτη τους ήττα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση στο γήπεδό τους και, παράλληλα, πήρε την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο Μίχαελ Ένινγκ αιφνιδίασε, χρησιμοποιώντας τον Λούκας Σάσα στο δεξί άκρο της άμυνας. Οι Φακούντο Μπερτόγλιο και Κρίστιαν Λόπεθ, μετά τα γκολ που σημείωσαν μπαίνοντας ως αλλαγή στο 3-1 επί της Λαμίας στην πρεμιέρα της Super League, βρήκαν θέση στο αρχικό σχήμα ενώ οι υπόλοιπες επιλογές ήταν οι… φυσιολογικές. Από την άλλη, θέλοντας να θωρακίσει τα μετόπισθεν, ο Ρουσλάν Κοστιούσιν ξεκίνησε με σύστημα 5-4-1.

Ένα σουτ του Μπρούνο Γκάμα στο 10′, που μπλόκαρε σχετικά εύκολα ο Γιεβγέν Βόλινετς, ήταν η πρώτη αξιόλογη προσπάθεια των γηπεδούχων. Δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Αντρέι Μπογκντάνοφ ήταν η «απάντηση» των Ουκρανών, ωστόσο ήταν άστοχο. Σαφώς πιο επικίνδυνη η φάση του 22′, με τον Αλεξέι Ζοζούλια να μην προλαβαίνει στο… τσακ προ του Χουλιάν Κουέστα. Στο 33′, από λάθος του Λίντσεϊ Ρόουζ, ο Ντένις Αντιούκ έκανε τη σέντρα-σουτ, με τον Κουέστα να σώζει εξ επαφής την κεφαλιά-ψαράκι του Γιεβγέν Σμιρνί, στη σπουδαιότερη φάση του πρώτου ημιχρόνου. Τρία λεπτά μετά, το καλοτραβηγμένο φάουλ του Χαβιέ Ματίγια «έξυσε» το οριζόντιο δοκάρι του Βόλινετς.

Δίχως αλλαγές, αλλά με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Σε φάουλ από τα αριστερά, ο Γιεβγένι Νόβακ αφύλακτος έσπρωξε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, ανοίγοντας το σκορ – η ιστοσελίδα της UEFA ωστόσο έδωσε για σκόρερ τον Μπογκντάνοφ που εκτέλεσε το φάουλ! Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν άμεσα. Το σουτ του Γιάννη Φετφατζίδη στο 54′ μπορεί να ήταν άστοχο, αλλά δύο λεπτά μετά, το πείσμα του Μπερτόγλιο να μην αφήσει την μπάλα να βγει κόρνερ, έδωσε την ευκαιρία στον Γκάμα για το 1-1! Το ματς έγινε… άνω-κάτω.

Στο 63′ από σέντρα του Σμιρνί, ο Μπογκντάνοφ έκανε το σουτ, ο Κουέστα απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Αντιούκ πέτυχε το 1-2! Το νέο φάουλ του Μπογκντάνοφ στο 69′ παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Ισπανό τερματοφύλακα του Άρη, με τον Ένινγκ να τα παίζει όλα για όλα περνώντας στο ματς τον Δημήτρη Μάνο αντί του Κριστιάν Γκάνεα. Ο Γιεβγέν Σελέζνιοφ, που είχε επίσης περάσει αλλαγή, αρχικά αστόχησε με το κεφάλι ενώ στη συνέχεια ανάγκασε με σουτ σε απόκρουση με τις γροθιές τον Κουέστα, με την Κόλος να απειλεί στις αντεπιθέσεις. Όπως και στο 83′ με τον τερματοφύλακα του Άρη να σταματάει τον Αντιούκ σε τετ α τετ. Αφού κι ο Ντάνιελ Μαντσίνι δεν βρήκε στόχο στο 92′, τα πάντα είχαν τελειώσει…

Παρά τα υψηλά ποσοστά κατοχής μπάλας (έφτασαν το 68%) οι γηπεδούχοι απέτυχαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Η Κόλος Κοβαλίβκα με το 2-1 πήρε την ιστορική πρόκριση εξασφαλίζοντας παράλληλα ένα ραντεβού με τη Ριέκα στην Κροατία (Πέμπτη 24/9) για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Διαιτητής: Λιονέλ Τσούντι (Ελβετία).
Κίτρινες: Ρόουζ – Μπογκντάνοφ, Ζαντόγια, Μορόζκο, Γιαβρίς.

Οι συνθέσεις:
ΆΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σάσα (78′ Μαντσίνι), Ρόουζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα (69′ Μάνος), Τζέγκο, Ματίγια, Μπερτόγλιο, Φετφατζίδης, Γκάμα, Λόπεθ.

ΚΌΛΟΣ ΚΟΒΑΛΊΒΚΑ (Ρουσλάν Κοστιούσιν): Βόλινετς, Ζοζούλια (50′ Μορόζκο), Γιαβρίς, Πετρόφ, Νόβακ, Γέμετς, Σμιρνί (88′ Κοστιούσιν), Μπογκντάνοφ, Ζαντόια, Αντιούκ, Λισένκο (64′ Σελέζνιοφ).

***Παρών στις εξέδρες του «Κλεάνθης Βικελίδης» και ο Ολεγκ Προτάσοφ, νυν αντιπρόεδρος της Ουκρανικής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου και πρώην άσος του Ολυμπιακού και της Βέροιας, μεταξύ άλλων.
***Τέσσερα ράμματα έγιναν στον Κριστιάν Λόπεθ και τοποθετήθηκε επίδεσμος στο κεφάλι του Ισπανού επιθετικού μετά από σύγκρουση που είχε στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα με τον αρχηγό της Κόλος, Βιτάλι Γιαβρίς. Το ίδιο συνέβη λίγο αργότερα και με τον Γιεβγέν Σμιρνί αλλά και στο δεύτερο μέρος με τον Χαβιέ Ματίγια.

Εκτός Ευρώπης και ο ΟΦΗ – Ήττα 1-0 από τον Απόλλωνα Λεμεσού

Η επιστροφή του ΟΦΗ στα Κύπελλα Ευρώπης έπειτα από 20 χρόνια, δεν συνδυάστηκε με πρόκριση.

Ο Απόλλων Λεμεσού αποδείχθηκε πολύ πιο έτοιμος και σαφώς πιο «έμπειρος» στα ευρωπαϊκά ματς από την κρητική ομάδα (συμμετείχε στους ομίλους του Europa τη σεζόν 2018/19) και με τη νίκη του με 1-0 στο «Θ. Βαρδινογιάννης», πήρε το «εισιτήριο» για τον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο ΟΦΗ μπήκε λίγο πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο ημίωρο είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Δημητρίου.

Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Απόλλωνα έψαχναν διαρκώς την κόντρα επίθεση με «αιχμή του δόρατος» τον Νταμπό, τον οποίο σταμάτησαν δύο φορές σε κρίσιμο σημείο οι Βούρος και Σελίμοβιτς.

Στο 42′ οι Κρητικοί έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν από ωραία κίνηση και ντρίμπλα του Σαρδινέρο η μπάλα κατέληξε στον Φιγκεϊρόδο που πλάσαρε, αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Δημητρίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κύπριοι μπήκαν στο γήπεδο, με διάθεση να… αιφνιδιάσουν τον ΟΦΗ και το κατάφεραν στο 50′, όταν από μακρινή μπαλιά του Γιούστε, ο Νταμπό έμεινε όρθιος παρά την πίεση του Σελίμοβιτς, απέφυγε τον Βούρο και την κατάλληλη στιγμή «σέρβιρε» τη μπάλα στον Ζαλάι που έκανε το 0-1.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει με τις αλλαγές του Σίμου και την είσοδο των Ναμπί και Σολίς στον αγωνιστικό χώρο, όμως η άμυνα του Απόλλωνα «έσφιξε» ακόμη περισσότερο στο τελευταίο ημίωρο, περιορίζοντας κι άλλο τους χώρους μπροστά από την περιοχή του Δημητρίου.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Κρητικοί δεν είχαν ούτε μία τελική προς την εστία στο δεύτερο ημίχρονο και μοιραία γνώρισαν τον αποκλεισμό από την κυπριακή ομάδα.
Ο Απόλλων Λεμεσού θα αντιμετωπίσει στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa League την πολωνική Λεχ Πόζναν, σε μονό παιχνίδι που θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο στις 24 Σεπτεμβρίου.

Διαιτητής: Φάμπιο Μαρέσκα (Ιταλία)
Κίτρινες: Γιαννούλης, Βούρος, Νέιρα, Σελίμοβιτς, Μεγιάδο – Ντένιτς, Σακέτι

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Βάτερμαν, Βούρος, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης (67′ Ναμπί), Γιαννούλης (80′ Κοροβέσης), Νέιρα, Μεγιάδο, Στάικος (67′ Σολίς), Ουές, Σαρδινέρο, Φιγκεϊρέδο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ (Σ. Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο (46′ Πίττας), Γιούστε, Ρομπέργκε, Ζαλάι, Σακέτι, Ντιγκινί, Ματέι (46′ Μπένσοπ), Ντένιτς, Αγκίρε, Νταμπό (78′ Γιαννιώτας).