28 Μαρτίου 2024 / 3:10 μμ

Europa Conference League: Ισχνό προβάδισμα της Φέγενορντ, ανοικτοί λογαριασμοί για Ρόμα και Λέστερ

Η Φέγενορντ εκμεταλλεύτηκε για άλλη μία φορά τη δύναμη της έδρας της και πήρε τη νίκη με 3-2 επί της Μαρσέιγ στον πρώτο ημιτελικό του Europa Conference League κι ένα μικρό προβάδισμα στη μάχη για τον τελικό της 25ης Μαΐου στην “Arena Kombetare” των Τιράνων, ενώ την ίδια ώρα η Λέστερ και η Ρόμα έμειναν στο 1-1 στον έτερο ημιτελικό του “King Power” και οι… λογαριασμοί τους θα λυθούν μια και καλή σε μία εβδομάδα στο “Olimpico” της Ρώμης.

Οι Ολλανδοί ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα με τη Μαρσέιγ και με τη συμπλήρωσε του 20λέπτου πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με σκόρερ τους Ντέσερς και Σινιστέρα. Η ομάδα της Μασσαλίας, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα και πριν οδηγηθούν οι 22 παίκτες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, έφερε το ματς στα ίσα με τους Ντιένγκ και Ζέρσον.

Ένα τρομερό σφάλμα του Τσάλετα-Τσαρ, ωστόσο, στα 10 δευτερόλεπτα απ’ την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, έδωσε την ευκαιρία στη Φέγενορντ να “χτυπήσει” και πάλι με τον Ντέσερς και να αποκτήσει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση, καθώς ο Μαρσιάνο κατέβασε… ρολά στο τελευταία τέταρτο στις τρεις κλασικές ευκαιρίες που έχασε η Μαρσέιγ.

Στο Λέστερ, η Ρόμα βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Πελεγκρίνι στο 15′, έπειτα από καταπληκτική ενέργεια κι ασίστ του Ζαλέφσκι. Οι “αλεπούδες” πίεσαν ασφυκτικά στο δεύτερο ημίχρονο για την ισοφάριση κι εντέλει έφτασαν στο 1-1 με τον Λούκμαν στο 67′, αφήνοντας τα πάντα ανοικτά για τη ρεβάνς της Ρώμης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των πρώτων ημιτελικών του Europa Conference League:

Λέστερ-Ρόμα 1-1