25 Απριλίου 2024

Euroleague-Final Four: Γλίτωσε από την «αρκούδα» η Εφές – 86-89 σε αγώνα «θρίλερ»

Αν και η ΤΣΣΚΑ έδειξε μέταλλο επιστρέφοντας από το -21, η Εφές άντεξε στην αντεπίθεση και νίκησε 89-86, για να προκριθεί στον δεύτερο σερί τελικό τoυ Final Four της Euroleague.

Η Εφές που ήταν τρομερή για 30′, έπαθε… black out στα μισά της τέταρτης περιόδου. Τελικά κατάφερε να επιβληθεί της «μαχητικής» ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που δεν παραδόθηκε όταν βρέθηκε στο -21 φτάνοντας να έχει ακόμη και σουτ νίκης στο φινάλε!

Έπειτα από έναν σπουδαίο ημιτελικό η Εφές επικράτησε 86-89 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Euroleague στο Final 4 της Κολωνίας. Κορυφαίοι για τους Τούρκους οι Μίσιτς (25π., 6ασ.), Σανλί (19π., 8ρ.), Μπομπουά (15π.), «μοιραίος» στο τέλος ο Κλάιμπερν (26π., 7ρ.) για τους Ρώσους.

Το ματς

Η Εφές από το πρώτο λεπτό πήρε το προβάδισμα φτάνοντας μέχρι και το +12 (13-25) στην πρώτη περίοδο προτού τελειώσει το δεκάλεπτο στο 15-25. Η Εφές διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και στη δεύτερη περίοδο, όπου ουδέποτε έπεσε κάτω από το +10.

Έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους διαφορά (33-49), ενώ το ημίχρονο τελείωσε στο 37-49. Τα 3/13 τρίποντα της ΤΣΣΚΑ σε αντίθεση με τα 7/12 της Εφές έπαιξαν τον πλέον καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του εικοσάλεπτου.

Οι Τούρκοι πετούσαν στο παρκέ και κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου φτάνοντας ακόμη και στο εντυπωσιακό (ιδίως για ημιτελικό και μάλιστα απέναντι στην ΤΣΣΚΑ) +21. Ό,τι κι αν προσπάθησε να κάνει η ρωσική ομάδα για να αντιδράσει, η Εφές έβρισκε απαντήσεις. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 55-71 κι όλα έδειχναν πως τίποτα δεν θα άλλαζε μέχρι τέλους.

Κι όμως η ΤΣΣΚΑ, άργησε αλλά ξύπνησε στο φινάλε. Στο 35′ βρισκόταν στο -12 (69-81) και ξαφνικά γύρισε τον διακόπτη. Με ένα σερί 7-0 μείωσε στους πέντε πόντους (76-81) και λίγο μετά, στο 38′, έφτασε στους τρεις (80-83) με έναν εκπληκτικό Χάκετ αλλά και στον πόντο (86-87) 67 δευτερόλεπτα από το φινάλε. Η ΤΣΣΚΑ είχε την ευκαιρία μάλιστα να περάσει μπροστά αλλά αστόχησε σε διπλή επίθεση, ενώ η Εφές βρέθηκε στο +2 (86-88) στα 7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Η ΤΣΣΚΑ είχε την μεγάλη ευκαιρία για τη νίκη αλλά αστόχησε σε τρίποντο ο Κλάιμπερν, η Εφές σκόραρε έναν πόντο (8