29 Μαρτίου 2024 / 10:37 πμ

Euro 2020: Ελβετία – Ισπανία 1-1 (1-3 πέναλτι): Στους “4” η “Ρόχα”

Έστω κι αν χρειάστηκαν τη διαδικασία των πέναλτι για να το καταφέρουν, οι Ισπανοί είναι στους «4» του Euro από το βράδυ της Παρασκευής! Κόντρα σε μια σκληροτράχηλη Ελβετία που πάλεψε σαν… θηρίο μέχρι το τέλος, η «Φούρια Ρόχα» στηρίχθηκε στον τερματοφύλακά της Ουνάι Σιμόν προκειμένου να βγάλει τα… κάστανα από τη φωτιά στην ψυχοφθόρο διαδικασία!

Ο γκολκίπερ της εθνικής και της Αθλέτικ Μπιλμπάο απέκρουσε δύο πέναλτι των Ελβετών (Σερ και Ακάντζι), ο Βάργκας έστειλε την μπάλα στα… περιστέρια και η Ισπανία με σκορ 3-1 πέρασε στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Πριν ο Σιμόν φωνάξει «παρών» στα πέναλτι, ο αγώνας είχε διαφορετικό πρωταγωνιστή, ο οποίος ωστόσο αγωνίζεται στην ίδια θέση. Ο Γιαν Ζόμερ έπιασε τα… πάντα κάνοντας το ματς της ζωής του, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του μέχρι και το τέλος της ημίωρης παράτασης (1-1 το σκορ μετά τα 120 λεπτά).

Οι Ισπανοί είχαν προηγηθεί στο 8′ με το αυτογκόλ του Ζακάρια (η μπάλα άλλαξε πορεία από το πόδι του μετά από σουτ του Ζόρντι Άλμπα), όμως δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις για ένα δεύτερο τέρμα απέναντι στην «εφτάψυχη» Ελβετία, η οποία έφερε το ματς στα ίσα στο 68′ με τον αρχηγό Σακίρι και δεν παραιτήθηκε ακόμα και όταν στο 77′ ο Φρόιλερ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Μορένο…