18 Απριλίου 2024 / 6:40 πμ

Double – double ο Παπαγιάννης!

Ο Γιώργος Παπαγιάννης συνεχίζει να αρπάζει τις ευκαιρίες που του δίνουν οι Kings, όντας κάθε παιχνίδι και καλύτερος. Και αυτό φάνηκε και κόντρα στους Lakers στο Los Angeles, όπου ο Έλληνας center είχε για ακόμα μία φορά θετικότατη παρουσία, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 10 πόντους με 5/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 25 λεπτά παρουσίας στην ήττα της ομάδας του με 98-94. Αυτό ήταν το δεύτερο double-double στην καριέρα του Παπαγιάννη στο ΝΒΑ, στην τελευταία απόδειξη ότι πλέον έχει αρχίσει να βρίσκει για τα καλά πατήματα στο ΝΒΑ.

Ο Julius Randle με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Brandon Ingram με 14 πόντους και ο D’Angelo Russell με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν οι κύριοι υπεύθυνοι για το γεγονός ότι οι Lakers δεν άφησαν τον Παπαγιάννη να γιορτάσει με μία νίκη το δεύτερο double-double της καριέρας του. Για το Sacramento, o Skal Labissiere είχε 19 πόντους, ο Buddy Hield 17 πόντους και ο Darren Collison 15 πόντους και 10 ασίστ.

Το παιχνίδι μπορεί να ήταν αδιάφορο στα χαρτιά, ωστόσο μόνο ως τέτοιο δεν το είδαν οι παίκτες των δύο ομάδων. Και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Kings να μπαίνουν με όρεξη στο παρκέ και να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-31 και τους Lakers να απαντούν στην δεύτερη περίοδο και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 26-14 να μειώνουν σε 44-45 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Kings να ξεφεύγουν κάποια στιγμή με 56-61, αλλά τους Lakers να απαντούν και να περνούν μπροστά με 64-62, με το τέλος της τρίτης περιόδου να βρίσκει το Sacramento να προηγείται με βραχεία κεφαλή (69-70). Στην τέταρτη περίοδο καμία ομάδα δεν ξέφυγε ποτέ με περισσότερους από 4 πόντους, με το παιχνίδι να κρίνεται στο τελευταίο λεπτό. Εκεί, ο Παπαγιάννης με φόλοου κάρφωμα έβαλε μπροστά τους Kings με 91-92.

Αυτό όμως ήταν το τελευταίο προβάδισμα του Sacramento, αφού οι Lakers απάντησαν με ένα σερί 5-0 και ξέφυγαν με 96-92 με 4 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα, με τους Hield με λέι-απ και τον Jordan Clarkson με 2/2 βολές να διαμορφώνουν το τελικό 98-94 για τους Lakers.