24 Απριλίου 2024 / 7:47 πμ

Διέλυσε τον ΠΑΟ ο Θρύλος στο ΟΑΚΑ!

Η σιγουριά του ΠΑΟ και η χαλάρωσή του ότι ήταν το φαβορί σε όλη την σειρά αγώνων με τον Ολυμπιακό, τον έστησαν στον τοίχο με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κερδίσει πολύ χαλαρά και άνετα με δέκα πόντους διαφορά μέσα στο ΟΑΚΑ (65-75) έχοντας σε πολύ κακή μέρα Πρίντεζη, Σπανούλη και Μιλουτίνοφ και πέτυχε την 7η νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ σε 4 χρόνια! Τεράστιο διπλό των ερυθρολεύκων με κόντρα διαιτησία για τους Πειραιώτες που πλέον παίρνουν κεφάλι στην σειρά με 0-1 έχοντας το επόμενο παιχνίδι μέσα στο ΣΕΦ. Αν εκεί ο Ολυμπιακός κάνει το 0-2 πολύ δύσκολα θα χάσει το φετινό πρωτάθλημα. Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν εμφανώς ανώτεροι απέναντι στον τραγικό Παναθηναϊκό και επικρατώντας 75-65 πήραν το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς της Α1 παρ’ότι οι πράσινοι είχαν σχεδόν διπλάσιες βολές 37-20, με 20 σερί βολές χωρίς ο Ολυμπιακός εκείνη την περίοδο να σουτάρει ούτε μια!!!

Όπως γράφει ο Νότης Ψιλόπουλος στο fosonline.gr, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Ρόμπερτς, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ, απέναντι στους Καλάθη, Τζέιμς, Αντετοκούνμπο, Γκιστ και Σίνγκλετον. Ο Ρόμπερτς μπήκε «ζεστός» κάνοντας το σκορ 5-0 με τρίποντο στο 2’, με τον Παπανικολάου να έχει αναλάβει το μαρκάρισμα του Καλάθη. Ο Σπανούλης με ντράιβ διαμόρφωσε το 7-11 στο 5’, με τους «πράσινους» να προσπαθούν να σκοράρουν κυρίως κοντά στο καλάθι.

Οι Πειραιώτες είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και κυκλοφορούσαν με ηρεμία την μπάλα, ψάχνοντας την καλύτερη επιλογή, κερδίζοντας συνεχόμενα φάουλ από τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος στις βολές, αλλά ακολούθως το «τριφύλλι» απάντησε με τα τρίποντα των Αντετοκούνμπο-Τζέιμς, παίρνοντας το προβάδισμα με 15-13 στο 7’. Ο Μάντζαρης ευστόχησε από το ίδιο σημείο (15-16), αλλά οι γηπεδούχοι ακολούθως μέτρησαν 6-0 σερί, φτάνοντας στο +5 (21-16) με το «τετράποντο» του Τζέιμς. Ο Σίνγκλετον έφερε το «τριφύλλι» και στο +7 (25-18), με το 26-19 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου, με τους φιλοξενούμενους να εμφανίζουν αδυναμίες στην άμυνα.

Η αντίδραση του Ολυμπιακού μετά το +10 του Παναθηναϊκού

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπαπέτρου, Γουίλτζερ και Μακλίν, αλλά ο Σίνγκλετον με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +10 (29-19), με τους Πειραιώτες να αναλώνονται σε λάθη. Ο Μάντζαρης με τρίποντο έδωσε… ανάσα στους «ερυθρόλευκους» (29-24), με τον Σφαιρόπουλο να χρησιμοποιεί μαζί στα φόργουορντ τους Παπανικολάου-Παπαπέτρου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κυρίως από τη γραμμή των βολών. Σε εκείνο το σημείο πήρε μπρος ο Παπαπέτρου, ο οποίος με τρίποντο μείωσε στον πόντο (30-29) στο 19’, δίνοντας ψυχολογία στους συμπαίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το δεκάλεπτο είχαν για μεγάλο τους όπλο την άμυνα τους, καταφέρνοντας σιγά-σιγά να μετρήσουν ένα επί μέρος σκορ 14-1, με τους Παπανικολάου και Μιλουτίνοβ να διαβάζουν και να τελειώνουν τις φάσεις, διαμορφώνοντας το 30-33 στο σκορ. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με σκορ 32-35, φέρνοντας τα πάνω-κάτω σε αυτή την περίοδο, έχοντας δεχτεί στην άμυνα του μόλις 6 πόντους.

Μπροστά οι Πειραιώτες με… νύχια και με δόντια

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σπανούλης μοίρασε ασίστ στον Παπανικολάου, φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο +7 (32-39) στο 22’, με το επί μέρους σκορ να φτάνει στο 3-20! Ο Μιλουτίνοβ πέρασε στον πάγκο καθώς χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, ο Παναθηναϊκός έχανε συνεχόμενα σουτ, βγάζοντας νευρικότητα στο παρκέ, με τον Παπανικολάου και τον Ρόμπερτς με τρίποντο, να κρατούν τον Ολυμπιακό στο +7 (38-45) στο 25’.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια αντέδρασε, καθώς ο Τζέιμς με τρίποντο μείωσε την διαφορά (45-47), αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Παπαπέτρου (45-50). Στα επόμενα λεπτά είχαμε στο παρκέ μάχες σώμα με σώμα, ο εξαιρετικός Παπανικολάου βρήκε και πάλι τον δρόμο προς το καλάθι, με το 49-52 να είναι το σκορ στο 30’, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα με… νύχια και με δόντια.

“Σκότωσε” τους “πράσινους” το τρίποντο του Μάντζαρη

Ο… άποντος Στρέλνιεκς, ο οποίος δεν είχε πάρει πάνω του σουτ σε όλο το ματς, ακολούθως πήρε «φωτιά». Πρώτα με τρίποντο και ακολούθως με ένα αποφασιστικό μπάσιμο, έφερε την διαφορά στο +8 (49-57) στο 33’. Ο Γουίλτζερ έδινε λύσεις ύστερα από επιθετικά ριμπάουντ, ο Μιλουτίνοβ αποβλήθηκε με 5ο φάουλ με το 4ο να είναι ανύπαρκτο, ο Στρέλνιεκς συνέχιζε να ευστοχεί και από μέση απόσταση, με τον Μάντζαρη με μπάσιμο να επαναφέρει τους φιλοξενούμενους στο +8 (55-63) στο 35’, με τα φάουλ στη περίοδο να είναι ήδη 7-0… για τους γηπεδούχους.

Ο Παπανικολάου στη συνέχεια ευστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, ενώ ακολούθως ο Μπόγρης έφερε την διαφορά στο +9 (59-68) για τον Ολυμπιακό στο 37’, με τους Πειραιώτες να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στα 2’56’’ πριν το τέλος ο «καυτός» Μάντζαρης με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +11 (60-71), «παγώνοντας» το ΟΑΚΑ. Ο Μακλίν με ένα επιβλητικό κάρφωμα διαμόρφωσε το 64-73, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να είναι άστοχος, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να φτάνουν στο πολυπόθητο break με σκορ 65-75

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75