28 Μαρτίου 2024 / 4:22 μμ

Copa Libertadores: Επική ανατροπή στο 92΄η Φλαμένγκο με 2-1 Ρίβερ Πλέιτ

από fimotro

H Φλαμένγκο κατέκτησε τον 2ο τίτλο του Κόπα Λιμπερταδόρες της ιστορίας της, μετά τη νίκη στον συγκλονιστικό τελικό της κορυφαίας λατινοαμεριανικής διοργάνωσης επί της Ρίβερ Πλέιτ με 2-1.

Ο αγώνας διεξήχθη στη Λίμα του Περού και η ομάδα της Βραζιλίας πήρε τη μεγαλη νίκη με ανατροπή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με σκόρερ τον Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα στο 88΄και στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα της Αργεντινής, που δεν κατάφερε να διατηρήσει τον τίτλο στην κατοχή της (ήταν νικήτρια το 2018), είχε προηγηθεί χάρη σε τέρμα του Μπορέ στο 14ο λεπτό. Στις καθυστερήσεις του δραματικού σε εξέλιξη τελικού, αποβλήθηκαν από τον διαιτητή ο Παλάσιος της Ρίβερ και ο σκόρερ Μπαρμπόσα για την Φλαμένγκο.

Η Φλαμέγκο ειχε κερδίσει τον προηγούμενο τίτλο της το 1981, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι με την νίκη της στον τελικό πήρε και το εισιτήριο να μετάσχει στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, που θα γίνει τον Δεκέμβριο στο Κατάρ, όπου θα αναμετρηθεί με τη Λίβερπουλ.

Φλαμένγκο (Ζόρζε Ζέσους): Ντιέγκο Αλβες, Ραφίνια, Φιλίπε Λουίς, Μάρι, Κάιο, Ριμπέιρο, Αράο (86′ Bit;inio), Ντε Αρασκαέτα (90′ Ντα Μότα), Ζέρσον (67′ Ντιέγκο), Γκάμπριελ, Ενρίκε

Ρίβερ Πλέιτ (Μαρσέλο Γκαγιάρδο): Αρμάνι, Πινόλα, Κάσκο (77′ Ντίας), Μαρτίνες, Μοντιέλ, Ενσο Πέρες, Φερνάντες (69′ Αλβαρες), Παλάσιος, Ντε λα Κρους, Σουάρες, Μπορέ (75′ Πράτο).