29 Μαρτίου 2024 / 10:47 πμ

Χάλκινος ο Χρήστου στο Πανευρωπαϊκό Κολύμβησης

από fimotro

Τρίτος στην Ευρώπη κατετάγη ο Απόστολος Χρήστου. Ο Ελληνας πρωταθλητής της κολύμβησης τερμάτισε στην τρίτη θέση και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 100 μ. ύπτιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης με χρόνο 52.97. Πρόκειται για το δεύτερο ελληνικό μετάλλιο στους αγώνες μετά το χρυσό της Αννας Ντουντουνάκη στα 100μ. πεταλούδα.Ο Χρήστου, ο οποίος κατέρριψε το πανελλήνιο ρεκόρ στον ημιτελικό, ήταν εξαιρετικός στο πρώτο πενηντάρι του τελικού γυρίζοντας πρώτος, ωστόσο στη συνέχεια, κι έπειτα από μια μεγάλη μάχη που κρίθηκε κυριολεκτικά στην τελευταία… χεριά, τερμάτισε τρίτος προσθέτοντας στη συλλογή του ένα ακόμη μετάλλιο. Ο 24χρονος αθλητής τερμάτισε στην τρίτη θέση, με τον ίδιο χρόνο, με τον Γάλλο Γιοάν Εντόι Μπρουάρ. Νικητής αναδείχθηκε ο Ρουμάνος Ρόμπερτ-Αντρέι Γκλίντα με 52.88, ενώ δεύτερος αναδείχθηκε ο Ισπανός Ούγκο Γκονζάλεθ με 52.90.

Ο Χρήστου ο οποίος βρίσκεται σε διαδικασία προετοιμασίας για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, όπου έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή του, αποτελεί μια από τις μεγάλες ελπίδες της ελληνικής κολύμβησης για διάκριση στο Τόκιο.