23 Απριλίου 2024 / 1:26 μμ

Australian Open: Δεν τα κατάφερε ο Στέφανος – Έχασε με 3-0 από τον Τζόκοβιτς

από fimotro

Ανίκητος ο Σέρβος αθλητής κέρδισε τον 22ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του έδειξε ότι είναι ο Νο 1

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς ήταν ανώτερος από τον Στέφανο Τσιτσιπά, τον οποίο και νίκησε με 6-3, 7-6(4), 7-6(5) έπειτα από εντυπωσιακή μάχη τριών ωρών, κατακτώντας τον 22ο Grand Slam τίτλο της καριέρας του και 10ο στη Μελβούρνη.
Όπως είχε συμβεί και στο Roland Garros του 2021, έτσι συνέβη και στο Australian Open του 2023, ο 35χρονος Σέρβος έκαμψε την αντίσταση του Στέφανου, αναγκάζοντάς τον στη 2η ήττα του σε Major τελικό.
Ενώ παράλληλα, με την κατάκτηση του Australian Open, ο Τζόκοβιτς εξασφάλισε την επιστροφή του στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, ύστερα από σχεδόν οκτώ μήνες.

Ο «Νόλε» σέρβιρε πρώτος στο ματς και πήρε με άνεση το game και το προβάδισμα, ενώ λίγο έλιψε να «σπάσει» το σερβίς του Τσιτσιπά. Ομως ο Ελληνας πρωταθλητής, διατήρησε την ψυχραιμία του και αφού «έσβησε» δύο break points, ισοφάρισε σε 1-1, αλλά η «απάντηση» του Σέρβου ήταν άμεση και χωρίς να χάσει πόντο, προηγήθηκε με 2-1. Και αυτό που δεν κατάφερε ο Τζόκοβιτς στο δεύτερο game, το πέτυχε στο τέταρτο, καθώς έκανε το break και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα, προηγούμενος με 3-1. Διατηρώντας το σερβίς του, αμέσως μετά, ο «Νόλε», έφθασε στο 4-1, ενώ ο «Στεφ» κατάφερε με δυσκολία να μειώσει σε 4-2. Ο Σέρβος άσος, πήρε και πάλι το σερβίς και χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, έφθασε μία «ανάσα» από την κατάκτηση του σετ (5-2). Στην συνέχεια, ο Τσιτσιπάς, σέρβιρε για να παραμείνει «ζωντανός» στην διεκδίκηση του πρώτου σετ και τα κατάφερε εύκολα, μειώνοντας σε 5-3. Οι μπάλες, πέρασαν εκ νέου στα χέρια του 35χρονου θρύλου του παγκοσμίου τένις, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε την εμπειρία του και πήρε το πρώτο σετ με 6-3, μετά από μόλις 36 λεπτά αγώνα.