25 Απριλίου 2024

Αποχαιρέτησε νωρίς το US Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Μετά από αγώνα διάρκειας 3 ωρών και 54 λεπτών ο Αντρέι Ρούμπλεφ κέρδισε με 6-4, 6-7 (5), 7-6 (7), 7-5 τον Στέφανο Τσιτσιπά και τον απέκλεισε από τον 1ο γύρο στο US Open.

Ο Έλληνας τενίστας δεν είχε σταθερή και καλή απόδοση στο παιχνίδι του, είχε πολλά νεύρα, και ταλαιπρωρήθηκε αρχικά από πόντους στον καρπό και στη συνέχεια στο δεξί του πόδι.

Μετά από τo Wimbledon ο Στέφανος Τσιτσιπάς μένει εκτός συνέχειας στον 1ο γύρο Grand Slam και στη Νέα Υόρκη και συνεχίζει να διανύει περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Η αλήθεια είναι ότι μετά από το Λονδίνο και με μοναδική εξαίρεση το Citi Open δεν έδειξε την κλάση του και έμεινε μακριά από την διάκριση στα τουρνουά Masters αλλά και στο US Open.

Στην διάρκεια του 4ου σετ ξέσπασε και κατά του διαιτητή λέγοντας του πως είναι ο χειρότερος και χρεώθηκε με πόντο. Η ψυχολογία του δεν είναι καλή και θέλει δουλειά σ’ αυτό το κομμάτι.

O Τσιτσιπάς είχε 3/13 μπρέικ πόιντ και ο αντίπαλος του 5/20. Ο Ρώσος είχε 47-81 αβίαστα λάθη τα οποία και του έδωσαν τη νίκη. Επίσης ο Στέφανος είχε 20-14 άσους και 61-55 winners. Κέρδισε 167 πόντους και ο νικητής 175.

Από την άλλη ο Ρούμπλεφ μετά από τη νίκη του επί του Φέντερερ στο Σινσινάτι κερδίζει και άλλον παίκτη του top-10, τον Τσιτσιπά, αυτή τη φορά σε US Open.