19 Απριλίου 2024 / 11:22 πμ

“Άλωσε” και το Καζάν ο Ολυμπιακός!

Back to back εκτός έδρας νίκη για τον Ολυμπιακό! Μετά το μεγάλο «διπλό» στο Μιλάνο, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν και από το Καζάν, επικρατώντας 87-84 της Ούνιξ στην παράταση!
Μάλιστα, οι Πειραιώτες κρατούσαν και την τύχη στα χέρια τους στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Τζεκίρι ισοφάρισε σε 77-77 στα 12,7’’ πριν τη λήξη, ενώ οι Σλούκας και Ντόρσεϊ δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο τέλος.
Τρομερή εμφάνιση από τον Βεζένκοφ με 22 πόντους, με τον Σλούκα να είχε 12π. και 8 ασίστ, ενώ από 10π. είχαν οι Φαλ και Λαρεντζάκη, με τον δεύτερο να ήταν εξαιρετικός στο έξτρα πεντάλεπτο.
Από τη ρωσική ομάδα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Λ. Μπράουν και Κάνααν με 21π. και 20π. αντίστοιχα, με τον Χεζόνια να μένει στους 11π. με 3/14 σουτ, αλλά και να είχε και το άστοχο τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης.

Το ματς
Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Νευρικοί και άστοχοι ήταν στην επίθεση οι «ερυθρόλευκοι» στην αρχή, με αποτέλεσμα η Ούνιξ να είχε από νωρίς τον έλεγχο και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο να πάει στο +7 (13-6), στο 5’. Στη συνέχεια, πέρασε ο Μάρτιν στο παρκέ, ο οποίος βοήθησε τα μέγιστα τους Πειραιώτες, όπου μέσα από την άμυνά τους ισοφάρισαν με επιμέρους σκορ 2-9 (15-15), στο 8’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά «πλήρωσαν» την αστοχία έξω από τα 6,75μ., με τους Ρώσους να κλείνουν στο +3 (20-17) την πρώτη περίοδο, χάρη στον Κάνααν.

Πολύ συγκεντρωμένος στην άμυνα μπήκε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο με μπροστάρη τον Ζαν-Σαρλ και με τον Σλούκα να τα πηγαίνει εξαιρετικά στο οργανωτικό κομμάτι, έτρεξε αρχικά ένα επιμέρους σκορ 4-12 για το +5 (24-29), ενώ με 3/3 βολές του Λαρεντζάκη, η διαφορά πήγε στο +6 (26-32), στο 15’. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» μπλόκαραν επιθετικά, με τον Τζ. Μπράουν να φέρνει το ματς στον πόντο (31-32). Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε με απανωτά τρίποντα για το +7 (33-40), με τον Λ. Μπράουν να αντιδρά για τους Ρώσους και εκείνοι να μειώνουν στο καλάθι (40-42), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ούνιξ-Ολυμπιακός 84-87

Με τα σερί τρίποντα του Κάνααν μπήκε η Ούνιξ στο δεύτερο μέρος για το +4 (46-42). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ, με το ματς να παίρνει ένα γρήγορο ρυθμό. Αλλά, από την άλλη ο Κάνααν παρέμενε «ζεστός» και έτσι οι Ρώσοι ήταν σταθερά μπροστά (55-51). Στη συνέχεια, ο Φαλ κρατούσε επιθετικά τους «ερυθρόλευκους», αλλά η άμυνά τους δεν βελτιώθηκε ποτέ και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +3 (62-59).

Με τον Σλούκα να ξεκινά στην πεντάδα, ο Ολυμπιακός μπήκε «φουριόζος» στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους σκορ 2-8, πέρασε ξανά μπροστά (64-67). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς τα λάθη έδωσαν την ευκαιρία στην Ούνιξ να ισοφαρίσει (69-69), στο 34’. Το τρίποντο του Βεζένκοφ «ξεκόλλησε» την ομάδα του Μπαρτζώκα προσωρινά, αλλά η απελπιστική αστοχία που ακολούθησε στην περιφέρεια, έδωσε το δικαίωμα στους Ρώσους να ισοφαρίσουν (72-72), στο 37’. Εκεί, ήρθε ένα μεγάλο τρίποντο του Ντόρσεϊ για το νέο προβάδισμα, αλλά μία λάθος επίθεση και ένα σουτ του Κάνααν, έφεραν τη νέα ισοπαλία (75-75), στο 39’. Με τον Φαλ, οι Πειραιώτες πήραν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά ο Τζεκίρι με επιθετικό ριμπάουντ ισοφάρισε (77-77), στα 12,7’’ πριν τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση Σλούκας και Ντόρσεϊ δεν σκόραραν και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Με τρομερές άμυνες ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο έξτρα πεντάλεπτο, πηγαίνοντας και στο +4 (77-81). Ακολούθησαν λάθη και άστοχα σουτ, με τον Λ. Μπράουν να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της Ούνιξ (79-81), στο 43’. Με ένα μεγάλο λέι απ του Λαρεντζάκη και ένα τρίποντο του Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +5 (81-86), με τον Κάνααν να απαντά και να μειώνει στο καλάθι (84-86), στα 20’’ πριν τη λήξη. Στα 6,2’’ ο Σλούκας έκανε 1/2 βολές, με τον Χεζόνια να αστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή και τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 87-84.

MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ επέστρεψε στις εξαιρετικές εμφανίσεις. Ήταν σχεδόν… παντού στο παρκέ, βάζοντας και τα μεγάλα σουτ όποτε χρειάστηκε. Το 36 στο ranking το επιβεβαιώνει, καθώς είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5(!) κλεψίματα! Φυσικά ένα μικρό credit παίρνει και ο Λαρεντζάκης, καθώς εκτός από το 10π. που είχε, έπαιξε και τρομερά στην άμυνα, βοηθώντας και στα ριμπάουντ.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Περιφερειακά η βραδιά δεν πήγε καλά για τον Ολυμπιακό, αφού είχε 9/37 τρίποντα. Ωστόσο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα μοίρασαν 26 ασίστ έναντι 16, πήραν περισσότερα ριμπάουντ με 43 έναντι 37, ενώ σημαντικός παράγοντας ήταν και το 64,7% στο δίποντο (22/34).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77 κ.δ., 84-87 παρ.

Πηγή: sport-fm.gr