20 Απριλίου 2024 / 1:50 μμ

Τον έκανε γιο-γιο!

από fimotro

1562274Δεν χρειαζόταν αυτό το ντέρμπι για να καταλάβουν οι φίλαθλοι ότι με τον τρόπο που διοικείται ο ΠΑΟ ούτε σε… 150 χρόνια δεν θα πάρει το πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό, έχει όμως σημασία η καθαρή νίκη που πέτυχαν για πλάκα οι Πειραιώτες γιατί πλέον για τον Παναθηναϊκό δεν υπάρχει η δικαιολογία της ΕΠΟ της διαιτησίας και της “εγκληματικής οργάνωσης”. Το καφενείο του… πιτσαδόρου Στραματσόνι μπήκε μέσα, έχασε κατά κράτος όλες τις μονομαχίες, έφαγε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο και με μισή ευκαιρία που έκανε ο Λέτο, εάν ο Ολυμπιακός ήταν πιο προσεκτικός το πρώτο ημίχρονο θα είχε τελειώσει με 6-0! Μποτία, Ελιουνούσι και Ιντέγε τα γκολ.

Καλό το ντέρμπι, με φάσεις κυρίως από τον Ολυμπιακό, με αμυντική λειτουργία για κλάματα από τον ΠΑΟ και με σκληρές φάσεις που έδωσαν πολλές κίτρινες και στις δυο ομάδες. Ο Ολυμπιακός μπήκε με το υπέρ του 3-0 στο ημίχρονο και λογικό ήταν να βρει τρόπο να διαχειριστεί το δεύτερο ημίχρονο χωρίς τραυματισμούς, κούραση και κάρτες. ‘Ετσι κάθισε πίσω, έκανε αντεπιθέχεις και όσο έβλεπε ότι ο ΠΑΟ ούτε το ανύπαρκτο πέναλτι που χτύπησε ο Λεντέσμα δεν μπορούσε να σκοράρει, διαχειρίστηκε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να το καθαρίσει με 3-0.

Συμπέρασμα; Έπαιξε για πλάκα ο Ολυμπιακός… σκόρπισε σε ένα ημίχρονο τον τραγικό Παναθηναϊκό με 3-0 κι από το +7 έβαλε ξανά γερές βάσεις για το πρωτάθλημα!

Και τώρα το όνειρο όλων των κατοίκων των Β. προαστίων μπορεί να πραγματοποιηθεί. Ο Στραματσόνι να ανοίξει… πιτσαρία κάπου μεταξύ του Χαλανδρίου και του Αμαρουσίου. Μόνο για τέτοια δουλειά κάνει ο άνθρωπος…

Ο Ολυμπιακός; Στο +7 απο ΠΑΟ, +9 απο Αεκ, +10 απο ΠΑΟΚ απο 6 Νοεμβριου! Όσο οι ανταγωνιστές του Ολυμπιακού δεν κάνουν επενδύσεις ο Μαρινάκης θα τους παίρνει το πρωτάθλημα για πλάκα…