25 Απριλίου 2024

Πήγε στο γήπεδο για να πανηγυρίσει πρωτάθλημα στο βόλεϊ, αλλά τον ξεπάτωσαν οι ερυθρόλευκοι!!!

1681971Πιο γραφικός παράγοντας από τον Σαββίδη, πραγματικά δεν υπάρχει. Αφού δεν παίρνει πρωτάθλημα ΠΟΤΕ σε κανένα σπορ, πήγε στο βόλει για να δει τον αγώνα ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός, που εάν τον κέρδιζαν οι Θεσσαλονικείς θα σήκωναν την κούπα του πρωταθλητή! Αυτό… πίστευε ο Σαββίδης, αλλά τελικά είδε έναν Ολυμπιακό από τα… παλιά που κατάπιε τον ΠΑΟΚ στον τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος της Volley League, επικράτησε με 3-0 σετ μέσα στη Θεσσαλονίκη, και τώρα είναι πανέτοιμος να σηκώσει την κούπα του πρωταθλήματος στον πέμπτο τελικό που θα διεξαχθεί την Κυριακή, στο Ρέντη και να ολοκληρώσει μια ονειρική χρονιά, με την κατάκτηση του τρέμπλ (να θυμίσουμε ότι ο Θρύλος έχει κατακτήσει ήδη το Κύπελλο Ελλάδας, όπως και το League Cup).

Έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λίμπερμαν Αγκάμεζ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους, με 1 άσσο και 3 μπλοκ, ήταν ασταμάτητος και δυσκολεύτηκε έντονα μόνο στο τρίτο και τελευταίο σετ, όπου κατάφερε να το κατακτήσει με 28-26.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (1-5), ενώ πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο +5, μετά από επίθεση του Αγκάμεζ. Οι Πειραιώτες, ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του σετ, και στο τέλος και πάλι με τον Αγκάμεζ, το κατέκτησαν με 25-21, με τον Κολομβιανό άσο στο πρώτο σετ να έχει 8 πόντους με 7/11 επιθέσεις.

Στο δεύτερο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την εξαιρετική τους παρουσία, πηγαίνοντας με πλασέ του Αγκάμεζ μπροστά στο σκορ με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, με τους Θεσσαλονικείς όμως να ανεβάζουν ρυθμό, να ισοφαρίζουν στο σετ σε 20-20 σε ένα σημείο όπου ο Σλόμπονταν Μπόσκαν, κάλεσε τάιμ άουτ. Η «απάντηση» ήρθε ξανά από τον Αγκάμεζ που με μπλοκ άουτ (20-21) και μπλοκ στον Σαφράνοβιτς έγραψε το 20-22. Πάτημα γραμμής στον Ντάντε έφερε το 20-23 υπέρ του Θρύλου για να μειώσει ο ΠΑΟΚ σε 21-23 μετά από παράβαση στο φιλέ. Ο Λίμπερμαν Αγκάμεζ ήταν και πάλι εκεί όμως και με το 17ο πόντο του με το δεύτερο μπλοκ, διαμόρφωσε το 21-24 για να καταλήξει στον Θρύλο και το δεύτερο σετ με 21-25!

Το τρίτο σετ, ξεκίνησε κάπως διαφορετικά από τα δύο προηγούμενα καθώς ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός, και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 και 4-1 και στην συνέχεια 7-3. Σε εκείνο το σημείο όμως με ένα 3-0 σερί οι Πειραιώτες πλησίασαν σε 7-6 με τον Κοκκινάκη και ισοφάρισαν (από 6-8) σε 8-8 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αγκάμεζ. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-15 αλλά με ένα σερί 4-0 προηγήθηκε με 18-19! Με τον 22ο πόντο του Αγκάμεζ από κερδισμένο μπλοκ άουτ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 19-20 αλλά μετά από χαμένο σερβίς του Φράγκου, προέκυψε και πάλι ισοπαλία. Από εντυπωσιακό πόντο του Αγκάμεζ προήλθε το 20-21 και με άσσο ο Άθος Κόστα «έγραψε» το 20-22 και ο Αγκάμεζ ξανά το 21-23. Παρότι ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ (23-23), το κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τσούπκοβιτς έδωσε το ματς μπολ στον Ολυμπιακό (23-24) αλλά ο Ντάντε ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησε το σερβίς στο φιλέ του Πέτκοβιτς για το 2ο ματς μπολ υπέρ του Θρύλου (24-25) όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου (25-25). Από νέο σερβίς άουτ του Σαφράνοβιτς προήλθε το 25-26 και μετά το 26-26 ο Ολυμπιακός είχε την 4η ευκαιρία να πάρει το ματς (26-27) την οποία αξιοποίησε με τον Τσούπκοβιτς να γράφει το 26-28 και να χαρίζει τη νίκη με την οποία επιστρέφει η σειρά στο Ρέντη! Την Κυριακή στις 19:00 στον τελευταίο τελικό!

Η Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 11-16, 17-21, 21-25

2ο σετ: 4-8, 14-16, 20-21, 21-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 20-21, 26-28

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 21-25, 26-28) σε 110′

ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής 1 (μπλοκ), Στάροβιτς 4 (3/11 επ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (3/4 επ, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 16 (13/22 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71% υπ – 57% άριστες), Ντάντε 11 (10/24 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 25% άριστες) / Γκαράς (λ, 76% υπ – 67% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Πέτκοβιτς, Παντακίδης, Σακόγλου 2 (2/4 επ), Σωτηρίου 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ – 33% άριστες), Σμαραγδής 2 (2/4 επ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 5 (5/7 επ), Στιβαχτής 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Κοκκινάκης 2 (2/12 επ, 67% υπ – 56% άριστες), ΆΘος Κόστα 9 (5/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 25 (21/38 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 12 (11/22 επ, 1 μπλοκ, 30% υπ – 10% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ – 62% άριστες), Ζουπάνι, Φιλίποφ, Φράγκος 1 (1/2 επ, 75% υπ – 75% άριστες).

Σ.Σ. Fimotro: Πέρα από τον οπαδισμό που πουλάει στη συμπρωτεύουσα ο Σαββίδης για ευνόητους λόγους, αυτός ο παράγοντας θέλει πραγματικά… γιατρό! Νομίζει ότι ο ΠΑΟΚ έγινε… Ολυμπιακός και θα είναι πρωταθλητής σε όλα τα σπορ! Τι να του πεις του ανθρώπου;