20 Απριλίου 2024 / 2:44 πμ

Και με μισή ομάδα κερδίζει τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία ο Ολυμπιακός!

από fimotro

Με τον Ματ Λοτζέσκι να κάνει ένα σπουδαίο παιχνίδι και τον Πάτρικ Γιανγκ να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους στο τέλος του αγώνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ με 89-84. Οι «ερυθρόλευκοι», παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Πρίντεζη, Σπανούλη και Χάκετ, έδειξαν χαρακτήρα και πέτυχαν μια πάρα πολύ σπουδαία νίκη. Αυτή μάλιστα ήταν η 11η σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος.

Ο Ματ Λοτζέσκι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους, έχοντας 7/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 8/10 βολές. Παράλληλα κατέβασε 2 ριμπάουντ και έδωσε 3 ασίστ. Από κοντά ακολούθησε ο Παπανικολάου, ο οποίος είχε 19 πόντους με 3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 4/4 βολές. Διψήφιο αριθμό πόντων είχε και ο Ερικ Γκριν, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 13. Οσον αφορά στον Πάτρικ Γιανγκ, ο Αμερικανός σέντερ πέτυχε 6 πόντους, εκ των οποίων οι πέντε στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Απέδειξε μάλιστα ότι έχει κρύο αίμα, καθώς σκόραρε και τις τρεις βολές που εκτέλεσε, ενώ με ένα ακόμα δίποντο χάρισε μια πολύ σημαντική νίκη στον Θρύλο.

Η εικόνα του παιχνιδιού:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και με δύο πόντους του Παπανικολάου και ένα τρίποντο του Αγραβάνη προηγήθηκε αρχικά με 5-2. Ο «Παπ» ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο και με δικό του τρίποντο ο Θρύλος έκανε το 10-4. Ο «ερυθρόλευκος» φόργουορντ έκανε ό,τι ήθελε στην άμυνα του ΠΑΟΚ και με συνεχόμενους πόντους βοήθησε τον Ολυμπιακό να προηγηθεί με 15-12. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδας και με πέντε πόντους από τον Μπράιαντ και τρεις από τον Πέινερς προηγήθηκαν με 20-16. Όμως, υπολόγιζαν χωρίς τον Παπανικολάου, ο οποίος με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 20-19 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβαν δράση οι Λοτζέσκι και Γκριν, οι οποίοι βομβάρδισαν το καλάθι του ΠΑΟΚ. Ο Ματ με έξι συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό με 26-22, για να έρθει λίγο αργότερα ο Αθηναίου να κάνει το 28-22. Ο έμπειρος γκαρντ βοήθησε στη δημιουργία και ο Γκριν με δύο εύστοχες βολές έστειλε τη διαφορά στους 10 (24-34). Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους πέντε, όμως, ο Ολυμπιακός είχε και πάλι την απάντηση και έστειλε άμεσα και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (32-43). Οι «ερυθρόλευκοι» μάλιστα προηγήθηκαν και με 14 πόντους, έπειτα από τρίποντο του Αγραβάνη (34-48). Το τελικό 43-52 του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Τέιλορ με 2/2 εύστοχες βολές, μετά από το φάουλ που κέρδισε από τον Παπανικολάου σε νεκρό χρόνο.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, χάρη στο εύστοχο τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκαν για μια ακόμα φορά την κακή αμυντική προσαρμογή των «ερυθρόλευκων» και μείωσαν σε 56-60 με δίποντο του Τσόχλα. Ο Ολυμπιακός όμως είχε την τύχη να έχει σε μεγάλη ημέρα τον Λοτζέσκι, ο οποίος με 4 πόντους ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 8 (58-66), ενώ ο Παπαπέτρου στην αμέσως επόμενη φάση έκανε το 58-68. Οι «ερυθρόλευκοι» στην τελευταία επίθεση της περιόδου σκόραραν με τον Γκριν και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (66-73).

Από εκείνη τη στιγμή και μετά η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει αρχικά σε 70-75 με καλάθι του Τσόχα, ο οποίος στη συνέχεια ισοφάρισε με τρίποντο σε 75-75. Ο Ολυμπιακός πήρε βαθιά ανάσα με καλάθι του Γκριν, ενώ λίγο αργότερα ο Μάντζαρης έκανε το 76-79. Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν και πάλι απάντηση και με καλάθι του Κλάντον ισοφάρισαν σε 79-79 και στη συνέχεια πέρασαν μπροστά με 82-81. Στα τελευταία δραματικά λεπτά ο Παπανικολάου απέδειξε ότι έχει κρύο αίμα και με 2/2 βολές έκανε το 82-83, με τον Κλάντον όμως να δίνει ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 84-83. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Γιανγκ, ο οποίος με καλάθι και φάουλ έκανε το 84-86. Στην επόμενη φάση ο Σάιμπερτ αστόχησε, ο Αμερικανός σέντερ πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 84-88. Το τελικό 84-89 διαμόρφωσε ο Μάντζαρης με μία εύστοχη βολή.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-52, 66-73, 84-89.

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 6, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 12 (1τρ., 4ασ.), Τέιλορ 8 (7ρ.), Μαργαρίτης, Μιλιένοβιτς 2 (4ασ.), Γλυναδιάκης 2, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 8 (1τρ.), Μπράιαντ 14 (1τρ.), Πέινερς 12 (1τρ.), Κλάντον 18 (8ρ., 2κλ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν 13 (1τρ.) , Μπιρτς (3ρ.), Γιάνγκ 6 (1/2διπ., 4/5β., 2ρ.), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2 (4ρ., 2κλ.), Αγραβάνης 8 (2τρ., 7ρ., 1ασ.), Μιλουτίνοφ (2ρ., 1ασ., 2κλ.), Παπανικολάου 19 (3/4διπ., 3/4τρ., 4/4β., 4ρ., 3ασ., 2κλ.), Μάντζαρης 8 (1τρ., 4ασ., 1κλ.), Λοτζέσκι 28 (7/9διπ., 2/3τρ., 2ρ., 3ασ, 1κλ.), Μαραγκός, Αθηναίου 5 (3ρ.).