29 Μαρτίου 2024 / 1:26 πμ

Διπλό για Final Four μέσα στη Μακάμπι!

Με απίστευτο Πρίντεζη που ξαναβρήκε τον καλό εαυτό του, χωρίς τον Σπανούλή για έναν ακόμα αγώνα και με περίσσευμα ψυχής από όλους τους παίκτες ο Θρύλος πήρε τεράστια νίκη μέσα στο Ισραήλ κερδίζοντας την Μακάμπι με 68-69. Το σουτ του Νόρις Κόουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο βρήκε ταμπλό και σίδερο κι έτσι δεν πήγε χαμένη η μεγάλη εμφάνιση του Γιώργου Πρίντεζη. Ο 32χρονος φόργουορντ φόρεσε την ενδυμασία του ηγέτη και οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 68-69 μέσα στο Τελ Αβίβ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν έτσι το 3 στα 3 στην EuroLeague, παραμένουν ανίκητοι και δείχνουν ότι ξέρουν να ξεπερνούν όλα τα προβλήματα που τους παρουσιάζονται.

Ο Πρίντεζης με 21 πόντους και ο Μιλουτίνοφ με σπουδαία παρουσία και στις δύο πλευρές του γηπέδου ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, σε ένα ματς πάντως που οι ερυθρόλευκοι κόντεψαν να χάσουν μέσα από τα χέρια τους στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το βεβιασμένο σουτ υπό την πίεση του χρόνου από τον Κόουλ δεν βρήκε στόχο κι έτσι έμεινε το +1 για τους Πειραιώτες, που από την αρχή έλεγχαν το ματς.

Ο Ολυμπιακός έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς, έγραψε το 4-12 στο 4′ με πέντε συνεχόμενους πόντους του Κώστα Παπανικολάου, αλλά αμέσως η Μακάμπι αντέδρασε. Το τάιμ άουτ του Σπάχια αφύπνισε τους γηπεδούχους, , που απάντησαν με σερί 9-0 κα προηγήθηκαν με 13-12.

Αμέσως ανέλαβε δράση ο Μακ Λιν και με δύο γκολ φάουλ απάντησε για τον Ολυμπιακό, που όμως είχε ξεκάθαρο πρόβλημα στην άμυνα πάνω στον Κόουλ κι έτσι στο 12′ ο Αμερικανός γκαρντ έφτασε στους 10 πόντους και έδωσε προβάδισμα στην Μακάμπι με 22-18.

Ο Σφαιρόπουλος διάβασε αμέσως τις αμυντικές αδυναμίες που είχε και η Μακάμπι και δια χειρός Παπαπέτρου ήρθαν οι επιθετικές λύσεις. Ο 23χρονος γκαρντ πέτυχε δύο καλάθια με πλάτη απέναντι στον κοντύτερο Ρολ, ο Ολυμπιακός “ξεκόλλησε” και έφτασε να κάνει το 33-35 του ημιχρόνου… Με άλλα λόγια, οι ερυθρόλευκοι έκαναν εξαιρετική δουλειά σε αυτό το διάστημα στην άμυνα, με εξαίρεση το μαρκάρισμα του Κόουλ.

Tο τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα μέχρι το 28′, αλλά εκεί το έξυπνο παιχνίδι του Μάντζαρη και 8 αναπάντητοι πόντοι από τον Πρίντεζη, έφεραν το 43-51, μόλις 20” πριν από το τέλος της περιόδου.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά, όμως, διότι χαλάρωσε στην άμυνα (ειδικά ο ΜακΛιν και ο Αγραβάνης έχασαν πάρα πολλές φάσεις) και άφησε την Μακάμπι να πετύχει εύκολα καλάθια με τους Τζάκσον και Τάιους. Στο 33′, λοιπόν, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-56 και επέστρεψαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, για να γίνει το 60-61 αμέσως μετά, με ένα επί μέρους σκορ 17-10 σε 5 λεπτά.

Η επιστροφή στο παρκέ των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ έδωσαν αμέσως τη λύση, ο Ολυμπιακός μεταμορφώθηκε σε άμυνα και επίθεση και κάπως έτσι ήρθε το 61-67 στο 37′ και 63-69 στο 38′.

Η Μακάμπι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τρίποντο του Ρολ και δίποντο του Κόουλ μείωσε σε 68-69 στα 31”. Ο Μάντζαρης αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο, η Μακάμπι είχε την ευκαιρία να κλέψει τη νίκη, αλλά το δίχως ισορροπία σουτ του Κόουλ βρήκε ταμπλό και σίδερο…

Ο MVPΟ Γιώργος Πρίντεζης ήταν και πάλι ο κορυφαίος του Ολυμπιακού. Εκανε κατάθεση ψυχής και τελείωσε το ματς με 21 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 18 στην αξιολόγηση σε 29 λεπτά συμμετοχής. Ομως  πάνω απ’ όλα, έδωσε λύσεις στα πιο καθορστικά σημεία του αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Νίκολα Μιλουνόφ έκανε αθόρυβη δουλειά στο παρκέ, κυρίως στην άμυνα. Γι αυτό και όσο βρισκόταν στον πάγκο, ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα. Ο 23χρονος Σέρβος σέντερ είχε 8 πόντους (2/2 βολές, 3/7 δίποντα), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ολυμπιακός δεν πέτυχε καλάθι στα τελευταία δύο λεπτά, όμως δεν το πλήρωσε. Η Μακάμπι είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τρίποντο του Τζάκσον στο 39′ ή και να πάρει τη νίκη στο τέλος με τον Κόουλ, αλλά δεν τα κατάφερε. Ετσι οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν ένα ματς που το άξιζαν, αλλά κόντεψαν να χάσουν μέσα από τα χέρια τους στα τελευταία δευτερόλεπτα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ:  Κατάμεστη για άλλη μια φορά ήταν η MENORA MIVTACHIM ARENA. Η καταμέτρηση έδειξε 10.500 θεατές, ανάμεσά τουw και περίπου 70 οπαδοί του Ολυμπιακού .

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 45-51, 68-69

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 2, Ρολ 7 (1), Κέιν 6, Τάιους 6, Ντιμπαρτολομένο 4, Κοέν, Κόουλ 22 (1), Μπόλντεν 7, Παραχούσκι, Ζούσμαν, Τζάκσον 14 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 4, Αγραβάνης 3 (1), Μιλουτίνοβ 8 (8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 21 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές), Παπανικολάου 7 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 4, Τόμπσον 4.

ΜΑΚΑΜΠΙ (στατιστικά): 68 πόντοι (23/47 δίποντα-48.9%, 3/15 τρίποντα-20%, 13/14 βολές-92.9%), 36 ριμπάουντ (5-31), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 9 λάθη, 3 μπλοκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (στατιστικά): 69 πόντοι (19/39 δίποντα-48.7%, 7/28 τρίποντα-25%, 10/12 βολές-83.3%), 34 ριμπάουντ (4-30), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 λάθη, 1 μπλοκ.